Get Adobe Flash player

Walentynki niezmiennie kojarzą się z symbolami miłości; bez których owo święto przybrałoby zupełnie inny niż obecnie wydźwięk. To właśnie symbole, które pojawiają się na kartkach walentynkowych, wystawach sklepowych, upominkach z okazji walentynek, pozwalają na stworzenie szczególnej atmosfery tego święta.

Symbole miłości ułatwiają wyrażanie naszych uczyć w stosunku do drugiej osoby bez użycia słów. Pod drugim dnem symboli kryją się nasze zaszyfrowane emocje. Symbole tę są bardzo zróżnicowane, w zależności od kultury w jakiej żyjemy. W kręgu kultury i tradycji zachodniej funkcjonuje kilka szczególnych symboli, za pomocą których zakochany człowiek może wyrazić swoje uczucie do umiłowanej osoby. Są nimi:

Serce
Czerwone, bijące serce jest najbardziej wymownym symbolem miłości do drugiej osoby. Właściwie jego wygląd nie przypomina pod względem anatomicznym budowy serca, raczej przypomina dwa połączone ze sobą serca ludzkie. Prezenty darowane podczas walentynek koniecznie powinny być wzbogacone w ozdoby z serca. Pamiętać jednak należy o tym, aby nie przesadzać z przepycham – na przykład lepiej wybrać upominek z dwom lub trzema drobnymi serduszkami lub z jednym nieco większym. Jeśli planujemy podarować walentynkową kartkę z sercem nie należy już kupować prezentu z takimi motywami.

Amor
Dziecko ze skrzydłami, trzymające w swoich dłoniach łuk ze strzałami od zarania czasów stanowi symbol miłości. Już starożytni Grecy i Rzymianie uznawali Amora czy Erosa za boga miłości. Według ich wierzeń to za przyczyną Amora człowiek doznawał uczucia zakochania. Kiedy Amor trafiał z łuku w serce człowieka, nie było już dla niego odwrotu od miłości – zakochiwał się na dobre w kobiecie lub mężczyźnie. Motyw Erosa był często wykorzystywany w literaturze i sztuce zwłaszcza w okresie baroku oraz rokoka.

Gołębie
Para białych gołębi symbolizuje związek między kobietą a mężczyzną. Te ptaki zyskały tak chlubny status głównie z tego powodu, że para gołębi łączy się ze sobą na stałe, raz na zawsze – gołębie nie zmieniają partnerów, ale łączą się w stałe związki.