Get Adobe Flash player

W Walentynki mamy możliwość okazania sobie wzajemnej sympatii, nawet jeśli nie robimy tego zbyt często. Skąd pochodzi tradycja Walentynek?

Walentynki obchodzi się według tradycji 14 lutego każdego roku. Walentynki świętuje się w dniu, kiedy w kościele kalotickim wspominany jest święty Walenty. Tradycja obchodzenia tego święta od wieków jest kultywowana za zachodzie. Walentynki mają już długą historię w takich krajach jak Anglia czy Stany Zjednoczone. Ich obywatele od lat uznają Świętego Walentego za patrona zakochanych. Dlatego też w tym dniu zakochani obdarowują się prezentami, kartkami walentynkowymi. Istnieje również tradycja składania w tym dniu życzeń wszystkim najbliższym.

Niektóre teorie głoszą, że Walentynki mają swoje źródła już w starożytnym Rzymie. Dokładnie 15 lutego obchodzone były w Imperium Rzymskim Luperkalia, podczas których czczona była patronka małżeństw i kobiet – Junona. W dniu tym młodzi mężczyźni podczas losowania szukali swojej życiowej wybranki. Dziś obchody Walentynek nie mają nic wspólnego z tym świętem, ale nawiązaniem do niego jest z pewnością zwyczaj posyłania sobie wzajemnie kartek.

Święto przypominające Walentynki obchodzone było również w Polsce, ale w innym okresie, mianowicie w nocy z 21 na 22 czerwca. Nosiło ono nazwę Nocy Kupały lub Sobótki. W czasie tego święta atmosfera zabawy ułatwiała poszukiwanie partnerki.

W Polsce obchody Walentynek zostały wprowadzone stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Tradycja walentynek przywędrowała w nasze strony głównie z krajów anglosaskich oraz z Francji. Jak każda nowość Walentynki budzą  wiele sprzeciwów. Według przeciwników walentynek  są one głównie przejawom amerykanizacji społeczeństwa, jakie nastąpiło w ostatnich latach. Walentynki można różnie oceniać, można dopatrywać się negatywnych oraz pozytywnych aspektów wprowadzenia tego święta do kultury polskiej. Należy jednak przyznać, że stwarzają one możliwość okazywania sobie wzajemnie uczuć. W ten jedyny dzień w roku zyskujemy okazję do przekazania wyrazów własnej miłości nawet osobom, dla których nie mamy czasu na co dzień. Dzięki tej możliwości możemy również wyrazić własne uczucia osobom, którym nie mamy odwagi powiedzieć o swojej miłości wprost.